lukotava notikumi dalibnieki lauka izdotie instrumenti darbnica

rĪGAS SKAŅU VIETAS

>eng

rsv

 

 

Pieredzes trūkums patērētāju sabiedrībā.

 

Izglītots cilvēks ir nevis pieredzējis realitāti, bet absorbējis atsvešinātus semiotiskus kodus, atbilstoši kuriem konstruē savu personību un modulē pasauli. It īpaši pilsētas vidē, kura stimulē informācijas apmaiņu, cilvēks tiek visvairāk orientēts uz zīmju nolasīšanu, šeit praktiskā jeb personiskā pieredze vairs nav primāra. Atrodoties mākslīgi veidotā vidē, vadoties pēc atsvešinātiem superstimuliem, cilvēks kļūst par masu informācijas līdzekļu vadāmu patērētāju. Sabiedrība tiek manipulēta piešķirot produktiem zīmju statusu un ievietojot tos reālās situācijās, atņemot iespēju nepastarpināti saskarties ar realitāti. "Tehnoloģiju un virtuālās realitātes attīstība aizstāj mūsu atmiņu un pārvērš pieredzi fikcijā, degradējot individualitāti un izdzēšot savstarpējās atšķirības. Šāds process ir dehumanizējošs"*. Rietumu demokrātiskie ideāli ir izveidojuši sabiedrību, kas oficiāli proklamē cilvēka tiesību neaizskaramību un personības brīvību, bet būtībā mērķtiecīgi iznīcina cilvēkos cilvēciskumu.

Šādā divdomīgā situācijā jebkāda praktiska, nepastarpināta darbība, kuras rezultātā tiek iegūta reāla pieredze kļūst par personības manifestāciju. Jo it īpaši pilsētas vidē, saskaroties ar vietām un parādībām, kurām masu informācijas līdzekļi ir jau piešķīruši statusu.

* - pēc Sjusanas Grīnfildas.

 

"Rīgas Skaņu Vietas"

 

Radošā darbnīca "Rīgas Skaņu Vietas" ir projekta "Location Sound Films" turpinājums, kura iniciators un autors ir mediju mākslinieks John Grzinich. Sadarbībā ar arhitektu Maksimu Šenteļevu un video galeriju "NOASS" tika izstrādāta īpaša pilsētas novietņu apsekošanas programma, kuras ietvaros grupai interesentu – radošās darbnīcas dalībnieku tiek piedāvāta iespēja izpētīt un radoši iepazīt dažāda rakstura telpas Rīgas vidē.

"LSF" projekta pamatā ir koncepcija par mākslinieku radošo darbību novietnes kontekstā, kura tiek apvienota ar mūsdienu skaņu ierakstīšanas praksi, atbilstoši pārklājot performances, vides skaņu ierakstīšanas, improvizācijas un dokumentācijas žanrus. Šīs darbības fokusā ir telpa, jeb novietne, kurā mākslinieks kā aktieris un pētnieks ar skaņas palīdzību izmeklē apkārtējās vides kvalitātes un fiksē savu vietu tajā.

Tehniskie paņēmieni, kurus izmanto mākslinieki ir sastopami dažādās eksperimentālās mūzikas un trokšņu, jeb vides skaņu ierakstīšanas nozarēs, kuriem vienlaicīgi tiek pievienota video komponente. Skaņa tiek ierakstīta izmantojot gan kondensatoru, gan kontakta mikrofonus pastiprinot un translējot ierakstus ar pārnēsājamu skaļruņu palīdzību. Attēls šai gadījumā kalpo kā nekompozicionāls telpas un darbības dokumentācijas līdzeklis.

"Rīgas Skaņu Vietu" darbnīca piedāvā savdabīgu intervenciju pilsētas vidē, ļaujot dziļāk izprast tās kontekstu, nostādot tiešā saskarsmē ar novietnēm raksturīgiem objektiem un to veidoto skaņu telpu. Šāda prakse lielā mērā saskaras ar skaņu ekoloģijas tēmu. Skaņu darbības video dokumentācija paralēli audio dokumentācijai norāda uz šo paņēmienu principiālām atšķirībām, kuras saistītas ar telpas uztveri. Attēla, jeb vizuālās informācijas iegūšana un konstruēšana mūsu apziņā saistīta ar kadrēšanu – veselums veidojas no fragmentiem, savukārt skaņas uztvere ir pretēji saistīta ar atsevišķo sastāvdaļu jeb nianšu izdalīšanu no veseluma.

Teksta autori - John Grzinich, Maksims Šenteļevs.

 

"Vieta un liktenis"

 

Apsekošanai tika izvēlētas novietnes, kuras dažādu iemeslu dēļ ir grūti pieejamas, bet ir vairāk vai mazāk pazīstamas sabiedrībā. Tās ir vietas, par kurām uzzinam no masu mediju līdzekļiem un par kuru nākotni bieži vien esam aicināti spriest, lemjot pilsētas attīstības likteņus. Šāda situācija mums šķiet mānīga. Mēs vēlamies vietās būt, pieredzēt tās, nevis lasīt par tām avīzē, aplūkot televīzorā, vai sekot norisēm interneta portālā.

 

 

Darbnīcas novietnes

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

 

Uzvaras bulvāris 2.

 

abhoc

 

 

Ēka paredzēta nojaukšanai būvējot Latvijas Nacionālo bibliotēku. (Drīz pēc darbnīcas beigām vēsturisko ēku nojauca un uzsāka bibliotēkas būvniecību)

 

VIDEO - http://vimeo.com/7507157

 

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

 

 

Ventspils iela 60-68.

 

abhoc

 

 

Daudzīvokļu dzīvojamie nami "Panorama Plaza".

 

VIDEO - http://vimeo.com/7507529

 

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

 

 

TEC ēka Andrejsalā.

 

abhoc

 

 

Laikmetīgās Mākslas muzeja novietne.

 

 

VIDEO - http://vimeo.com/7624661

 

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

 

 

Friča Brīvzemnieka iela 26-28.

 

abhoc

 

 

Bijusī "Kurzemes manufaktūra".

 

VIDEO - http://vimeo.com/7493980

 

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

 

 

"Zaļā pilsēta"

 

abhoc

 

 

Jaunā Rumbulas dzīvojamā rajona novietne.

 

VIDEO - http://vimeo.com/7508018

 

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

 

 

Miera iela 33.

Daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas iekšpagalms.

 

 

Dalībnieki:

John Grzinich; Toomas Thetlof; Maksims Šenteļevs; Jēkabs Nīmanis; Kaspars Kalniņš; Gints Birznieks; Ivars Šmits; Ivars Grāvlejs; Mārtiņš Strautnieks; Jānis Biķis; Kaspars Groševs; Patrick McGinley; Johanna Lonka