lukotava notikumi dalibnieki lauka izdotie instrumenti darbnica

ATSLĒGA – SUB’N’PRESS

 

indieshpasakas

 

13. maijā trīs fonogrāfi: Johns Grzinich, Rostislavs Rekuta un Maksims Šenteļevs apciemoja fabriku Kurzemes Atslēga, Aizputē. Pavadot cehā vienu darba sestdienu, ar mikrofonu un austiņu palīdzību tika dokumentētas smalkās mikrotonālās skaņu nianses, kas rodas strādājošu mašīnu daļās. Pateicoties fabrikas virpotāja – atslēdznieka Normunda virtuozai improvizācijai, tika apgūtas visas ceha preses - gan senākās, kas ražotas vēl trīsdesmitajos gados, gan piecdesmito gadu mašīnas.
Priekšnesumā ATSLĒGA bērnu rīts spēlēja preses štances skaņas, kompresoru šņākoņas, kloķu – klaņu kladzināšanas un solidola čabināšanas, kuras papildināja mazo motoru instrumentācijas, akustiskie instrumenti, cilpas un pocket operator sintezātoru skaņas. Priekšnesumu pavadija rūpnīcas mašīnu darbības video dokumentācija.

 


Šoreiz bērnu rītu priekšnesumā pārstāvēja:


Maksims Šenteļevs – ieraksti, instrumentācijas
Pēteris Kušķis – kabatas sintezātori PO-14 SUB un PO-12 RHYTHM

 

 

 

Īsumā Atslēgu fabrikas stāsts:


Fabrikai ir sena vēsture, kas skaitāma no 1890. gada, kad Ģertrūde Lindberga Aizputē nodibina kartonāžas fabriku. Fabrikā ražo kārbiņas un etiķetes aptieku vajadzībām. Strādājošie: 9 vīrieši, 20 sievietes, 13 bērni. Ražotne darbojas ar petrolejas dzinēju. 1960 gadā no Rīgas uz Aizputi pārceļ daļu Metālizstrādājumu fabrikas ”Kvēle” un nodibina atslēgu un būvapkalumu rūpnīcu „Aizpute”. Tā tiek likti pamati tai rūpnīcai, kāda tā ir vēl šodien, darbinieku skaits – 753. Vēlāk strādnieku skaits pārsniedz 1000. Šobrīd rūpnīcas iekārtas darbina 80 cilvēki, kuri izgatavo dažāda veida mētālizstrādājumus, izmantojot mehāniskās preses ar kloķu klaņu mehānismiem un oriģinālas štances.
Vairāk informācijas par fabrikas vēsturi:

 

http://www.ka1.lv/vesture/