lukotava notikumi dalibnieki lauka izdotie instrumenti darbnica

PartitŪra EkosistĒmai

 

partitura ekosistemai

foto - A. Požarskis.

 

Izrāde-lekcija "Partitūra Ekosistēmai" ir divu monologu paralēle. Rīdzinieki, arhitekts un komponists, satikušies pirms trim gadiem radošajā darbnīcā. Trīs dienas, kas 2008. gada vasarā tika veltītas skaņas, telpas un komunikācijas izpētei ir gan viesušas dziļas pārdomas, gan izmainījušas ierasto lietu kārtību. Praksē iegūtais licis pamatu jauniem darbiem, pavēris jaunu redzējumu uz apkārtējo pilsētas vidi, ļāvis dziļāk ieklausīties tās izskaņā.

Izrāde nav nedz kolorītu tipāžu teatrāla saruna, nedz akadēmiska atskaite par padarītiem darbiem, nedz arī izmisīgs dīvaiņu manifests. Tajā ir nedaudz no visa, bet galvenokārt kas cits – aicinājums ieklausīties telpās savām ausīm, ieraudzīt pilsētu savām acīm, izdzīvot savas dzīves pašiem - pa īstam, darot to, kas patīk, nevis lūkojoties tajās caur svešu cilvēku darinātiem daiļdarbiem.

 

"Partitūra Ekosistēmai" tapusi 2010. gadā, starptautiskā eksperimentālā teātra festivāla Homo Alibi ietvaros. Izrādi veidojis režisors Viesturs Meikšāns, arhitekts Maksims Šenteļevs un komponists Jēkabs Nīmanis, piedaloties Swedbank korim Artura Ancāna vadībā. Doma par šo izrādi autoriem radusies Valmierā, sadarbojoties pie toriez vēl topošajiem "Straumēniem". Izrāde notika bijušās Rīgas Pirmās Termoelektrocentrāles turbīnu cehā. "Partitūra" savā formā ir specifisks priekšnesums, kas iespējams vienīgi šajās telpās. Neskatoties uz režisora apņēmību padarīt izrādi īsāku, tā ir aptuveni divas stundas gara un ietver filmu fragmentus, dažas īsas lekcijas ar skaņu un attēlu demonstrēšanu, vairākus skaņu priekšnesumus, kora uzstāšanos, apmeklētāju skaņu pastaigu un kopēju līdzdalību skaņu vingrinājumos. Šī ir izrāde, kurā tiešām nav skatuves, nav zāles, nav aktieru, nav skatītāju, nav teātra.

 

Pagaidām festivāla ietvaros ir notikušas trīs šīs izrādes, katra nedaudz atšķirīga. Kas zin, iespējams pārskatāmā nākotnē šī izrāde tiks izspēlēta vēl kādu reizi.

 

http://www.theatre.lv/index.php?parent=913

 

http://www.andrejsala.lv/145/2488/